Türkiye’nin tutumu Çin sosyal medyasında

Doğu Türkistan’daki toplama kampları konusunda Türkiye’nin tutumu Çince sosyal medyada alay konusu olmaktadır. Örneğin: Lifetime adındaki twitter hesabında  9 eylül tarihli Çince yorumlardan iki tanesi aşağıda sunulmuştur:

@lifetimeuscn adlı kullanıcı :”Çok enteresan bir durum, Çin komünist partisi Şin Cang(Doğu Türkistan)da Müslümanları inançlarını bırakmaya  zorluyor, kanunsuz şekilde milyonlarca Müslüman’ı kapatıp beyin yıkaması yapıyor. Bu durum İslam ülkelerinde hiçbir tepki yaratmıyor, aksine Müslüman ülkeler ile ilişkileri kritik olan ABD hükümeti sürekli olarak açıktan Çin’in zulmüne tepki gösteriyor. Özellikle Şin Cang’daki Uygurları akraba olarak gören Türkiye de bu sefer Çin Komünist partisiyle aynı tarafta durmayı tercih ediyor.”…

” Türk ekonomisi şu an çıkmazda, kendini bile zor koruyor. Orta doğu’daki Müslüman ülkeler in kendi sıkıntıları da çok, ekonomik olarak ÇKP ye bağımlılar. Bunu anlamak zor değil, açık söylemek gerekirse cesaretleri yok. Hatta bu sefer ki Türkçe konuşan ülkeler zirvesinde bile Erdoğan Uygurları zikretmekten kaçındı. Elbette Uygurların çoğu Batı’ya yöneliktir, Orta doğu’daki Müslüman ülkelere sıcak bakmazlar. Soydaşlık sebebinden dolayı Türkiye’ye özel duyguları vardır.”

Yorum yaz