Sincan(Doğu Türkistan)’daki Müslüman mahkumların nakledilmesiyle ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı

Editiörün notu:
Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında bulunan Uygur tutukluların Çin’in iç kesimine nakledildiği haberlerini sitemizde daha önce de yayınlamıştık. Bu haber onlara ilaveten yeniden ortaya çıkmış detaylar olup, Çin’in gazetecileri davet etmeden önce dersine nasıl çalıştığının yeni kanıtlarıdır. Tıpkı Heilongjiang Eyaleti Kamu Güvenlik Bürosundan bir yetkilinin muhabire söylediği gibi: “Sincan Yeniden Eğitim Kampı, uluslararası ilgiyi çekti. Yüksek makamlar, bu mahkumları başka eyaletlere nakil etmek için acil önlemler aldı. Böylece, Uluslararası kuruluşlar araştırmaya geldiklerinde eğitim kamplarında hiç kimse olmayacaktır”
Bu yazıda verilen rakamlar daha önce nakledilen 500,000 binden fazla rakama ilave detaylardır.

“Bitterwinter” bir kez daha Müslümanların Şanşi ve Gansu eyaletlerine nakledilmesiyle ilgili özel bir haberi ele geçirdi, bu iki eyaletteki Müslüman mahkumların nakledilip kapatıldığı hapishaneler de ilk kez ortaya çıktı.

Daha önce, Sincan’daki “ Eğitim, dönüştürme ” kamplarında tutulan Uygur ve Kazak gibi etnik azınlık Müslümanları büyük çapta Çin’in iç bölgelerine nakledilmesiyle ilgili haberler uluslararası toplumun dikkatini çekmişti. Yüksek derecede gizlilik nedeniyle, nakledilme süreci ve tutukluların gerçek durumunu detaylı olarak bilmek zor oluyordu. “Bitterwinter” durum hakkında özel bilgiler ele geçirdi, nakledilen Sincan Müslümanlarının durumu endişe vericidir.

Şanşi Eyaleti, Suiciagou Hapishanesinde yaklaşık 3 bin Uygur tutuklu var.
Sosyal medya haberlerine göre, Tongçuan Şehrindeki Suiciagou Hapishanesi, Şanşi Eyaletindeki en büyük eyalet hapishanesidir. Durumdan haberi olan bir kişi “Bitterwinter”‘e, şu anda yaklaşık 3 bin Uygur’un bu cezaevine nakledildiğini söyledi.
Aynı kaynak, , tutukluların nakil sürecince kapalı bir tren vagonun içine yerleştirildiklerini, Şanşi Eyaleti, Şi’an Şehrine geldikten sonra askeri polis kamyonlarıyla Suiciagou Hapishanesine götürüldüğünü söyledi
Bilgi sahibinin açıkladığına göre “Gözlerden ve kulaklardan gizlemek için, bu insanlar geceleri cezaevine gönderildi. Daha önceden bu cezaevinde tutuklu olanlar başka cezaevlerine nakledilmişti.
İçeriden bilgi sahibi olan başka birinin söylediklerine göre, hükümet ilgili yöneticileri özel olarak eğittiler ve ağzı sımsıkı tutturuldu. Cezaevinin iç tasarımı ile Uygurlar hakkındaki bütün bilgiler “devlet sırları” olarak kabul edildi.

Gansu: Nakil güzergahındaki yollar üç gün sıkıyönetim altına alındı, esnaflara kepenk kapattırıldı
Tıpkı “Bitterwinter”de daha önce yayınlanan diğer eyaletlerdeki nakil ile ilgili haberlerde olduğu gibi, Sincan’a komşu olan Gansu eyaleti hudutları içindeki nakil işlemleri de aynı derecede yüksek gizlilik ile yürütülmüştür.
Ciuçuan Şehri sakinlerinin söylediklerine göre, 22-24 Ağustos 2018 tarihleri arasında, şehrin Sucou bölgesi tren istasyonu ile yeni bir yerel hapishane arasındaki yol üç gün içinde tamamen sıkıyönetim altında tutuldu. Sıkıyönetimle tutulan yol bölümünün her yol kavşağı sivil polisler tarafından korundu, cezaevine giden yolun her iki tarafı bir metreden fazla sarı ve beyaz demir çitlerle çevrildi.
Yerel bir tanık şöyle anlattı: “22 ve 23 Ağustos günleri öğleden sonra saat 3-4 arası yol kapatma deneyimi yapılarak, üçüncü günü Uygurlar resmen nakledildi”. “Üç gün boyunca tren istasyonunun çevresindeki tüm dükkanlar bekçiler tarafından gözetime alınarak sahiplerinin dışarı çıkmaları yasaklandı. Çevredeki sakinlerin dışarı çıkmaları da yasaklandı Uygurlar üçüncü gün resmen nakledilirken üniformalı polis memurları bekçilerin yerine geçti. Polis yetkilileri tüm dükkanların kapatılmasını, ticaretin durdurulmasını ve hatta ışıkların söndürülmesini, insanların dışarı bakmamalarını emretti. Sıkıyönetimle tutulan yol kavşaklarında araçların park edilmesine izin verilmedi, aksi takdirde polis tarafından zorla çekildi. ”
Durumdan haberi olan başka bir kişinin açıkladığına göre, Uygurları taşıyacak olan otobüsler doğrudan tren istasyon platformuna sürdürüldü, aktarma esnasında tüm görevli polisler silahlarla donatıldı. O gün akşam en az otuz ya da kırk otobüs kullanıldı ve arabanın bütün perdeleri kapatıldı.

Nakledilen Uygur’ların durumu endişe verici
İçerden şahısların sızdırdığı bilgilere göre, yetkililer tutuklu Uygurları çok sıkıyönetim altına alıyor. Hapishane içinde, banyo yerlerine bile kameralar yerleştirildi. Tutuklular arasında konuşmak ve iletişim kurmak yasaktır, yalnızca özel olarak eğitilmiş personel onlarla iletişim kurabilir. Hapishane görevlileri onlara her gün sadece bir öğün yemek veriyor, her gün yemek göndermeden önce birkaç kontrol noktasından geçmeleri gerekiyor
Alınan bilgilere göre, Cezaevinde “ Ağır mahkumlar” için özel kafeslerin bulunduğu iddia ediliyor, kafesler çelik çubuklardan oluşuyor, ancak bir metre yüksekliğinde, kare halinde ve içinde lavabo var. Orya atılan mahkumlar dik duramaz veya tamamen esneyemez, yemek, içmek, işemek hep orada.
İçeriden bir kaynak buradaki Uygur mahkumların durumunu şu şekilde anlattı: “Bırakın onlar orada kalsınlar, dışarı çıkmalarına, rüzgarın geçmesine izin vermeyin, kendini yiyip bitirsinler ”….
Yabancı medyanın, Sincan’daki “Eğitim dönüştürme ” kampları hakkındaki raporunun doğru olmadığını ispat etmek için, Çinli yetkililer geçtiğimiz günlerde Sincan’’daki bazı kamplara iki kez ziyaret düzenledi, onlardan birine Rusya, Endonezya, Kazakistan ve Tayland dahil olmak üzere Batılı olmayan ülkelerden gelen yabancı diplomatlar ve birkaç yabancı muhabirler ziyaretçi olarak katıldılar. Ziyaret sırasında Çinli yetkililer ilgili raporları reddetti ve “söylenti” olarak nitelendirdi, bu “Meslek ve Eğitim Merkezleri” nin radikalliğin yayılmasını çok etkili bir şekilde engellediğini ve kamptaki insan sayısının zamanla azalacağını söyledi.
Aslında, son raporlar “Eğitim, dönüştürme” kampında gözaltına alınan Uygurların sayısının zamanla azalmadığını göstermeye devam ediyor. Bunun yerine, tutukluların bir kısmının Sincan’dan Çin’in diğer iç eyaletlerindeki gizli hapishanelere mahkumluk hayatını devam etmeleri için nakledildiklerine dair kanıtlar ortaya çıkıyor. Hatta bu nakledilen insanların durumu, Sincan’daki “Eğitim, dönüştürme ” kamplarındaki Uygurların durumundan daha kötüdür.

“Bitterwinter” muhabirleri Li Venşeng CouŞiaolu

Kaynak:  https://zh.bitterwinter.org/xinjiang-muslims-transferred-detention-insider-exposure/

Yorum yaz