Sincan (Doğu Türkistan) daki Müslümanlar geniş kapsamda dış Eyaletlere gönderiliyor . Eğitim kampları Gansu bölgesine taşınıyor

新疆首府乌鲁木齐至北部阿勒泰地区的铁路2017年开通。有报道称,当局正通过铁路大规模转移穆斯林民众。 (Public Domain)

新疆首府乌鲁木齐至北部阿勒泰地区的铁路2017年开通。有报道称,当局正通过铁路大规模转移穆斯林民众。 (Public Domain)

 

Çin’in Sincan Uygur Özerk bölgesindeki (Doğu Türkistan) yerel sakinlerin RFA’ya bildirdiğine göre, Sincan yetkilileri 26 Eylülden itibaren Uygur, Kazak, Kırgız gibi Müslüman azınlıkları trenle geniş kapsamda taşımaya başlıyor. Sincan’ın güneyindeki Müslümanlar kuzeye gönderiliyor, Kuzeydeki Kazaklar ise Gansu Eyaletiine taşınıyor. Sincan Müslümanlarının geniş kapsamlı taşınma haberi, RFA Uygurca bölümünün geçen hafta Sincan Kaşgar Tokuzak ilçesindeki polis yetkililerinden aldığı bilgiler sırasında teyit edildi.
Eylül ayının başından itibaren, Sincan yetkilileri sözde“dini aşırılığı giderme eğitim merkezi”,“mesleki beceri eğitim merkezi”ne atılan Müslümanları kademeli olarak diğer bölgelere taşımaya başladı. Sincan’daki birçok adını gizleyen Müslümanların açığa çıkardığına göre, bu sefer taşıma işlemleri Sincan’ın güneyindeki Kaşgar, Hoten bölgelerindeki Uygurlara ve Kuzeyindeki İli Kazak Özerk ilçesinde yaşayan Kazaklara yöneliktir. . Gönderilenlerin sayısı 200-300 binden fazladır.

Gönderilenler sayısı 200-300 binden fazla

Adını gizleyen bir Müslüman’ın bu pazartesi (1 Ekim) günü RFA radyo kanalına açıkladığına göre, yetkililer gizlilik nedeniyle geniş kapsamda tedbir almak zorunda kalmış:
“Çünkü şu an her yer var olan hapishaneler aşırı kalabalık durumunda, bu birinci sebep;ikincisi, gizli tutmak için. Çünkü hapishanenin yönetim personeli olsun, ya da polis olsun, hizmetçiler ne kadar fazla olursa olsun onların arasında yüzde bir de olsa yerel insanlarla ilişkisi olan vardır, tutuklu olanların sayısı çok fazla, hatta bazı hizmetçilerin en yakın akrabaları bile tutuklanmış, dolayısıyla iç kısımdaki bilgiler dışarıya sızıyor”
Bu kişi gene şu bilgileri veriyor: İli il belediyesi son zamanlarda Siyasi Eğitim Merkezleri iç yönetimini güçlendirmek ile alakalı bir karar almış, bilgilerin sızmasını engellemek için, Eğitim kampları yönteminin güçlendirilmesini emretmiş.
“Siyasi Eğitim merkezlerinin yöntemini güçlendirmekle alakalı bir kararda, eğitim alanlar ve yöneticiler arasındaki karmaşık akrabalık, arkadaşlık, geçmişteki meslektaşlık ilişkilerin kesinlikle mevcut olmaması gerektiği söyleniyor. Şu an diğer bölgelerdeki yöneticiler buraya, buradaki suçlular diğer bölgelere gönderiliyor.”
17 Eylülden 21 eylüle kadar, İli ilçesinden birkaç bin Müslüman Altay bölgesine gönderildi, Altay bölgesindeki Müslümanlar ise Sanci ilçesine gönderildi. Ayrıca, Sancı’da asıl tutuklu olan Müslümanlar ise 1000 kilometre uzaklıktaki Gansu Eyaleti’ne gönderildi.
Yurtdışındaki Müslümanların kanalımıza söylediklerine göre, Sincan’ın Kaşgar, Aksu bölgelerindeki pek çok Uygurlar İli İlçesindeki Sincan Üretim ve İnşaat Kolordusu’na çoktan gönderilmiş. Yetkililer görevlilerin gözaltına alınanlarla ilişkilerde bulunmasını engellemek için, Gansu gibi bölgelerden yüksek ücretle bekçileri getirip işe alıyor ve eğitmen olarak görevlendiriyor.
Xinyuan ilçesinde, yetkililer yüzlerce Jandarmalrı görevlendirerek “dini aşırılığı giderme eğitim merkezi” ’ndeki binlerce insanları gizlice taşıyor. Operasyon boyunca, yoldan geçenlerin fotoğraf çekmeleri engelleniyor, yol üzerindeki evlerin camları kapatılıyor, tüm özel motorlu taşıtların trafiğe çıkmaları yasaklanıyor.
Bir Müslüman’ın söylediklerine göre, binlerce insanlar İli tren istasyonuna gönderilmiş, trenlere bindirilmiş. Ama onların nereye gönderileceği belli değil.
Bir başka Müslüman bayanın muhbire açıkladığına göre, son birkaç günden beri, Sincan’ın her bölgelerinden otobüsler sürekli Urumçi’ye gidiyor, pencereleri siyah perdelerle kapatılmış, otobüsler adam dolu, erkekler, bayanlar da var.
O gene şunları söyledi:“Başkalar bana söyledi, (hapishaneler) adam dolu, (onlar) otobüsle Çin’ın iç bölgelerine gönderiliyor”.

Taşınmanın kolay olması için yetkililer sokakların ve demiryollarının kapatılmasını emretti

Büyük ölçekli taşıma işlemlerinin otoyol nakliyesiyle tamamlanması zor olduğu için, bir hafta önce yetkililer tutuklu Müslümanları trenle taşımaya karar verdi. “Urumçi akşam gazetesi”’in 26 Eylüldeki haberinde, yolcu trenleri çalışma rotasında yapılacak düzenleme nedeniyle, Sincan Demiryolları Müdürlüğünün yolcu tren biletleri satışını iptal edeceği söylenmiş, bugünden itibaren, 22 Ekim ve ondan sonraki tarihlerdeki tren biletleri satışının da iptal edileceği söylenmiş, ancak, yetkililer detaylı olarak hiçbir açıklamada bulunmamış ve durum halkın çeşitli tahminlerde bulunmasına neden olmuştu.
Urumçi’de yaşayan bir Müslüman’ın bu pazartesi günü kanalımıza söylediklerine göre, hükümet tren bilet satışını durdurmuş, bölgedeki insanlar da çok şaşırmış, düşünceleri de şöyleydi:
“26 Eylülden 22 Ekime kadar, Urumçi Demiryolu Bürosu bilet satmıyor. Şu an aslında yoğun sezondu, niye satmıyorlar?Herkes, hapishanedeki Uygur, Kazak, Kırgız gibi Müslümanların Çin’in iç bölgelerindeki cezaevlerine gönderileceğinden şüphe ediyor. ”
Ayrıca, Aksu karayolu idaresinin Şahyar’daki şubesi 30 Eylül günü bir haber açıkladı ve şunları anlattı: Hava durumundan dolayı, Tilmet tuneli çevresinde büyük miktarda kar yağıyor, G217 devlet yolu kapatılacak, Gelecek sene 30 Nisanda açılacak.
Bir Müslüman’ın kanalımıza anlattığına göre, G217 devlet kara yolu ise Sincan’ın güney ve kuzeyini bağlayan esas kara yoludur. Onun düşüncesine göre, yolları kapatmanın bir nedeni ise, Sincan’ın güneyindeki mahkumlar Kuytun tren istasyonundan geçirilerek Çin’in iç bölgelerine gönderilecek. Başka bir kişi de şöyle anlatıyor: Silahlı kuvvetler G217 yolunu kullanarak İli, Kaşgar gibi bölgelerdeki asker sayısını da arttırabilir, o bölgelerdeki Uygurları başka eyaletlere gönderecekler.
RFA radyo kanalımız bunun için Sincan Özerk Bölgesi Hükümet Basın bürosuna telefon ile aradı, ama aramayı cevaplayan kişi kanalımız muhbirinin kimliğini öğrendikten sonra, yanlış arama olduğunu söyledi.
Muhabirimiz Guma ilçe emniyet müdürlüğüne, yerel otellere, polis merkezlerine de telefon açtı, ama kimse cevap vermedi.
Urumçi’de sakinlerinin söylediklerine göre, Sincan’ın çoğu bölgelerinde yurt dışından aranan telefonların bağlantı yapması çok zormuş.

Muhbir: Ciao Long Baş Editör: Hu Li Han, He Ping / Web Editörü: Guo Du

Kaynak: https://www.rfa.org/mandarin/yataibaodao/shaoshuminzu/ql1-10012018100157.html

Yorum yaz