Şanghay Ulusal Partisi’nin Çin’in Uygurlara yaptığı zulmüne karşı açıklaması

Şanghay Ulusal Partisi’nin Çin’in Uygurlara yaptığı zulmüne karşı açıklaması

Şanghay Ulusal Partisi’nin Çin’in Uygurlara yaptığı zulmüne karşı açıklaması

Şanghay Ulusal Partisi’nin Çin’in Uygurlara yaptığı zulmüne karşı açıklaması
(Bo Xun/Boş ün, Pekin vakti, 08 Ağustos 2018, ilk yayın)

Çeşitli medya raporlarına göre Çin Komünist Partisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi(Doğu Türkistan)’ndeki Uygurlara karşı Nazi toplama kampı benzeri acımasız zulüm, etnik- kültürel temizlik yapıyor. Şangay Ulusal Partisi bu durumu şiddetle ve öfkeyle kınamaktadır. Aynı zamanda, Batıdaki demokratik devlet, hükümet ve sivil toplum örgütlerinden ÇKP’ye her tür baskıyı arttırarak, Uygurların maruz kaldığı acıların hafiflemesini sağlamalarını umut etmektedir.

2017 yılbaşından beri Uygur Özerk Bölgesi’ndeki ÇKP yetkililerinin Uygurları sözde eğitim kamplarına kapattığı haberleri gelemeye başlamıştı. Daha sonra “Radio Free Asia” Uygurca bölümü, eğitim kamplarının gerçekten mevcut olduğunu kanıtladı. Bazı basınlarda yer alan haberlere göre, sözde eğitim kampları cezaevlerine benziyor, gözetleme kulesi, dikenli teller, yüksek duvarlı avlular ve silahlı polisleri bulunuyor. Şimdiye kadar elinde Kazak ve Türk pasaportu olan sadece birkaç kişi kendi hükümetlerinin güçlü müdahalesiyle serbest bırakıldı, örneğin Kazakistan’daki birkaç kazak vatandaşı gibi.

Radio Free Asia” Uygurca bölümünün kanıtladığı bir başka habere göre, eğitim kamplarındaki ÇKP yetkilileri hüküm açıklama hakkına sahiptir, değişmesi mümkün değil olarak görülen tüm tutukluların hakkından hemen karar verebilir, mahkemenin resmi işlemleri uygulanmaz, tutukluların avukat ve savunma talebi reddedilir, doğrudan eğitim kamplarından hapis cezalarına dönüşebiliyor. Ağır işkenceden dolayı eğitim kamplarındaki ölüm haberleri sık sık yayılıyor. Ölümü gerçekleştirilen ünlüler arasında Uygur İslam alimi ve resmi lisansta yayınlanan Kuran’ın tercüme eden merhum Muhammed Salih, Sincan özerk bölge tıp fakültesi dekanı merhum Halmurat Gopur ve Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun Eysa’nın merhum annesi yer alıyor. “Radio Free Asia” tarafından teyit edilen sayılara göre, yalnızca Kaşgar bölgesinde, 2018 Mart’a kadar gözaltına alınan kişi sayısı 120 binden fazladır.

Tutukluların çoğu ise Uygurlardır, ondan başka Kazaklar da var ve az sayıda Hui ve Han milliyetinden de bulunuyor. Tutuklular arasında çiftçiler, işçiler, memurlar , üniversite ve lise öğrencileri, öğretmenler, şairler, yazarlar, şarkıcılar, dansçılar, aktörler, bilim adamları bulunuyor. Hatta bazı Yönetmen, Sekreter, belediye başkanı, polis gibi Uygur memurlar da Komünist Partinin etnik ayrımcılık politikasının uygulanması nedeniyle hapsediliyor.

Şanghay Ulusal Partisi’ne göre, Çin Komünist Partisi, diğer etnik gruplar da dahil olmak üzere Uygurlara yönelik siyasi zulmü derhal durdurması, gözaltına alınan tüm masum insanları serbest bırakması, eğitim toplama kamplarının kurucuları ve zulmü uygulayan şahsiyetleri özellikle bu politikanın başlatıcısı olan, ÇKP’nin Sincan Özerk Bölge sekreteri Çen Çuango’yu ciddi biçimde cezalandırması gerekmektedir.

Şangay Ulusal Partisi olarak, başta Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere her devlet hükümetlerini ve sivil toplum örgütlerini, ÇKP’nin Uygurlara karşı yürüttüğü barbarca eylemlerini etkili bir şekilde önlemek için çeşitli yollara başvurmaya çağırıyoruz. Aynı zamanda, Alman hükümetinin geçtiğimiz günlerde bir Uygur genci yanlışlıkla Çin’e iade etmesinden üzüntü duyuyoruz ve olayı kınıyoruz.

Şangay Ulusal Partisi, Uygurların kendi kaderini tayin etme hakkını kesinlikle desteklemekte ve korumakta, Uygurların ÇKP otoriter hükümeti tarafından uygulanan etnik baskı ve politikalarına karşı protesto ve direnişlerini koşulsuz desteklemekte. Aynı zamanda, daha fazla yurtdışı demokrasi aktivistleri ve örgütlerin cesurca ayağa kalkıp, Uygurların maruz kaldığı eğitim kampları türü siyasi baskılara karşı seslerini çıkarmalarını umut ediyoruz.

Şangay Ulusal Partisi

08.08. 2018, New York, (Boxun/Boşün haberidir, kaynak gösterilerek kullanılabilir)

Kaynak: https://www.boxun.com/news/gb/party/2018/08/201808082125.shtml

上海民族党关于中国迫害维吾尔人的声明
上海民族黨關於中共迫害維吾爾人的聲明

Yorum yaz