İKİ ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNE VERİLEN ÖLÜM CEZASININ KALDIRILMASI İÇİN ACİL ÇAĞRI- YURT DIŞINDAKİ 

İKİ ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNE VERİLEN ÖLÜM CEZASININ KALDIRILMASI İÇİN ACİL ÇAĞRI- YURT DIŞINDAKİ
( ÇİNLİ) AYDINLARDAN UYGUR ÖZERK BÖLGESİNDEKİ YETKİLİLERE AÇIK MEKTUP
(Boxun  Pekin vakti 13 Eylül 2019    ilk yayın)

Editörün notu:
Çin’in idam cezasına çarptırdığı  Uygur Türkü Rektörler TAŞPOLAT TİYİP  ve HALMURAT GAFUR’u idam sehpasından kurtarmak için
“Uluslar arası af örgütü” nün başlattığı seferberlikten sonra şimdi de yurtdışındaki Çinli Aydınlar “Çin Halk  Cumhuriyeti Uygur Özerk bölgesi yüksek mahkemesine, Özerk bölge Parti komitesine ve hükümetine açık mektup”  yazarak bu iki Uygur Aydınına verilen ölüm cezasının kaldırılmasını ve Toplama kamplarının bir an önce kapanmasını talep etmişlerdir.
Mektuptaki imzalar Uygur Siyasetçi İlshat Hasan Kökbörü hariç Çinli Aydınlara ait olduğunu görürsünüz.
İşbu mektubun Türk aydınlara da ilham kaynağı olması dileğiyle….

Uygur Özerk Bölgesi  Yüksek Mahkemesi, Parti Komitesi ve Özerk Bölge Hükümetine:
“Sincan Üniversitesi”nin eski rektörü Tashpolat Tiyip ve “Sincan Tıp Üniversitesi”nin eski rektörü Halmurat Ghopur’un ölüm cezasına çarptırıldığını öğrendikten sonra şok olduk ve şaşırıp kaldık . Uluslararası Af Örgütü, bu iki kişinin ölüm cezasına çarptırıldığını, cezanın ertelenerek uygulanacağını ve şu an değerlendirilme aşamasında olduğunu söyledi. Diğer kaynaklar ise ölüm cezasının hemen uygulanacağını söylüyor.
Kararı iptal etmeniz, davayı ve konuyla ilgili kanıtları açıklamanız ve tüm sürecin uluslararası güvenirliği olan  üçüncü taraf bir kurum tarafından denetlenmesi ve yeniden incelenmesi,  adli yargı ve adaletin sağlanması için acilen çağrıda bulunuyoruz.

Tutuklanmadan önce, “Sinciang Üniversitesi”nde doktora öğretmenliği yapan Tashpolat Tiyip , Devlet Konseyinin özel ödenek uzmanı, jeoloji uzmanı ve Paris Üniversitesi onursal doktoru ve Japonya Üniversitesi’nde misafir profesör olarak tanınmıştır.

Rektör Halmurat Ghopur da ünlü bir tıp eğitimcisidir. Bu iki akademisyenin neden tutuklandığını bilmiyoruz (dava açıklanmadı), neden ölüm cezasına çarptırıldıklarını da bilmiyoruz.
Bildiğimiz tek şey modern Çin’de üniversite sisteminin kurulmasından bu yana, üniversite rektörünün ölüm cezasına çarptırıldığına dair hiçbir emsalin bulunmamasıdır (Kültür Devrimi’nde üniversite ve ortaokul rektör yardımcıları eleştirilerek öldürülürdü, ancak bu adli bir eylem sayılmazdı).Eğer bu iki rektör idam edilirse, sebebi ne olursa olsun, Çin’in  medeni topluma girdiğinden beriki çok trajik ve utanç verici bir olay olacak ve binlerce yıl sonra dahi eleştirilecektir.
Umarız ilgili makamlar bunun gibi kötü tarihi yanlışa başvurmazlar!
Fikirlerine bakılmaksızın, ikisinin suçu affedilir durumda olmazsa bile, Lütfen karmaşık tarihsel durumu düşünerek yeniden incelemenizi umuyoruz.
Çin kültürü eski zamanlardan beri öğretmenlere saygı gösterme ve öğretme geleneğine sahiptir.
Bu iki rektör ölüme mahkum edilirse, dünya medeniyeti ve Çin’in iyi geleneklerinin felsefesi çiğnendi demektir. İyi düşünmek gerekiyor.

“Sincan Üniversitesi”nin eski rektörü Tashpolat Tiyip

“Sincan Üniversitesi”nin eski rektörü Tashpolat Tiyip (Solda)

Ayrıca aşağıdaki üç hususu vurgulamak istiyoruz, iyice düşünülsün:
Birincisi, özerk bölge hükümeti terörle mücadele adına uluslar arası  kamu oyunda “toplama kampı” olarak adlandırılan “Yeniden eğitim kampı” kurulduğundan ve milyonlarca Uygur sivilin kapatılarak eğitime tabi tutulmasından beri (ki, bize göre bireysel suçlar doğru yanlışa hiç bakılmadan tüm millete yüklendi) uluslararası toplumun öfkesine neden oldu. Bu iki rektörün idam edilmesi durumunda, Çin’in uluslararası imajı ciddi şekilde hasar görecek ve diğer ülkelerle olan ilişkisi daha da gergin olacaktır.
İkincisi:
Son on yılda, Uygurlar ve Çin hukumeti arasındaki ilişki, hükümetin Uygur milletine baskı uygulayarak yanlış bir politika benimsemesi nedeniyle, benzeri görülmemiş bir şekilde gerildi. Yeniden eğitim kampları sadece yüksek baskıyla çelişkileri örtmektedir. Birçok üst düzey aydının “yeniden eğitilmesi” çok saçma. Bu, çok ılımlı Uygurları uzun vadeli bir isyana girmeye zorladı.
Çok nazik ve derin anlayışlı İlham Tohti bile ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, Uygurlar ve hükümet arasındaki nazik ve rasyonel işbirliği tamamen engellendi, bu istikrarın sağlanmasında çok dar görüşlü bir düşüncedir. Bugün bu iki rektörün ölüm cezasını infaz etmek  son derece yanlış ve akıl almaz olay olacak ve  çoktan gerginlemiş olan hukumet ve halk ilişkisini daha da zorlaştıracaktır.

“Sincan Tıp Üniversitesi”nin eski rektörü Halmurat Ghopur

“Sincan Tıp Üniversitesi”nin eski rektörü Halmurat Ghopur

Üçüncüsü:
Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi adli yargıda adaleti defalarca vurguladı ve vatandaşlar asla sözlerinden dolayı mahkum edilmemelidir. Bu iki rektörün aşırı şiddet içeren hangi eylemler gerçekleştirdiğini bilmiyoruz. Onlar insanları eğiten öğretmenlerdir. Onların konuşmaları veya sözleri, merkezi politikalarla tutarsız olabilir. Ancak bu aynı zamanda konuşma özgürlüğü kapsamındadır. Ağır bir şekilde suçlama ve cezalandırma, Çin’deki tüm aydınlara Kültür Devrimi döneminin dehşetini hissettirecektir, partiye ve hükümetin defalarca tekrar ettiği reform ve açılış politikalarına aykırı olacaktır. İyi düşünülmesi gerekiyor.
Özetle, ilgili makamları temkinli davranmaya, bu iki rektörü ölüm cezasından muaf tutmaya ve tekrar yargılanmalarına fırsat vermeye şiddetle  davet ediyoruz.
Sonucun olumlu şekilde sonuçlandırılmasını, dolayısıyla hukumet ve halk arasındaki gergin ilişkilerin hafifletilmesini umut ediyoruz.
Bu vesile ile işbu açık mektup hazırlandı.
13 Eylül 2019
Açık imza:
Hu Ping, “Pekin Baharı”Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni
Li Weidong, Çin Stratejik Analiz Dergisi Başkanı
İlşat Hasan Kökbörü, bağımsız siyaset uzmanı.
Xia Yeliang, Libertaryanizm uzmanı
Xia Ming, New York Şehir Üniversitesi professörü
Wang jüntao, Siyaset Bilimi Doktoru
Seng Jianyuan, Ulusal Congceng Üniversitesi Misafir Öğretim Üyesi
Zhang Boshu, Columbia Üniversitesi’nde Misafir Profesör
Deng Yüven, Çin Stratejik Analiz Düşünce Tankı Araştırmacısı
Feng Chongyi, Sidney Üniversitesi Teknoloji Profesörü
Chen Kuide, “Çin’e Genel Bakış” Baş Yazarı
Teng Biao,Yardımcı Doçent, New York Şehir Üniversitesi
Wang Tiançeng, Çin Demokratik Dönüşüm Enstitüsü Müdürü
Chen Pokong, Bağımsız siyasi yorumcu
Pei Yiran, Siyasi tarihçi, profesör
Wang Kang, Bağımsız siyasi yorumcu
Rong Wei, New York’taki çağdaş sanatın bağımsız küratörü
Zhang Jie, Bağımsız bilim adamı, Boxun’un muhabiri
Kaynak: https://www.boxun.com/news/gb/intl/2019/09/201909132147.shtml

Yorum yaz