DÜNYA ÇİN VİRÜSÜ ( KORONA) SALGINIYLA BOĞUŞURKEN ÇİN MEDYASINDA”KAZAKİSTAN ÇİN’E NEDEN GERİ DÖNMEK İSTİYOR” BAŞLIKLI YAZININ YAYINLANMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Geçtiğimiz günlerde Batı medyasında şöyle bir haber yer aldı:
“Çin medyasında yer alan 《Kazakistan Çin’e Neden Geri Dönmek İstiyor?》başlıklı yazıdan sonra Kazak Dışişleri Bakanlığı 14.04.2020 tarihinde  Çin büyükelçisini protestolarını ifade etmek için çağırdı”                                    -Dr. Ferhat Kurban TANRIDAĞLI

Geçtiğimiz günlerde Batı medyasında şöyle bir haber yer aldı:
“Çin medyasında yer alan 《Kazakistan Çin’e Neden Geri Dönmek İstiyor?》başlıklı yazıdan sonra Kazak Dışişleri Bakanlığı 14.04.2020 tarihinde  Çin büyükelçisini protestolarını ifade etmek için çağırdı”

İşin aslı şöyleydi;
8 Nisan 2020 tarihinde Çin kökenli “suhu.com” sitesinde “Kazakistan niye Çin’e geri dönmek için sabırsızlanıyor?” başlıklı bir yazı yayınlanmıştır.
Bu yazı şuan o siteden kaldırılmış ama oradan kaynaklı olarak diğer sitelerden bu yazının tam metni bulunmuş ve ben de tam metnini dosyaladım.
Yazıda Tang (7.yy) devrinde Yedisu bölgesinde doğmuş 5 yaşında Çin’ e göçmüş bir ailenin çocuğu olan ve Çin klasiklerinde en meşhur şair olarak yer alan Libay’ e atıfta bulunulmakta, Kazakistan’ın doğuşu ve bağımsızlık tarihi “Kazakistan Ruslar tsrafından işgal edilmiş bir Çin toprağıdır” mantığıyla yorumlanmaktadır[1].
Bazı araştırmalara göre Çin’in Şian (Xi’an) Şehrinin Qujiang Yeni Bölgesinde 7 Ocak 2019’dan beri faaliyette olan “Crayon Network Stüdyosu” adlı sitede kısa süre önce “XX Ülkesi Çin’e Neden Geri Dönmek İstiyor?” Ve “Bir Ülke Neden Çin’den Bağımsız Oluyor” gibi başlıklı yaklaşık 30 makalenin yayınladığı ortaya çıkmıştır.
Çin’deki rejimden dolayı ÇKP’ nin talimatı olmadan bu tür yazıların yazılması ve yayınlanması mümkün değildir.

Bir de şunu hatırlayalım:
Çin Savunma Üniversitesi Rektörü, General Liuyazhou 2010 yılında kaleme aldığı “Batı Bölge Teorisi” başlıklı yazısında şöyle yazmıştı:
“Genellikle, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Sincan (Doğu Türkistan) Orta Asya olarak adlandırılır. O (Orta Asya) Tanrının bugünkü Çinlilere lütfettiği en zengin bir pastadır.”[2]

Çin Savunma Üniversitesi Rektörü, General Liuyazhou

Çin Savunma Üniversitesi Rektörü, General Liuyazhou

Çin Halk Cumhuriyetinin 8.ve 9. Dönem Savunma bakanı General Chi Haotian (迟浩田)
15 Ekim 2010 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Askeri Komisyonu başkan yardımcısı ve savunma bakanı sıfatıyla katıldığı Merkez Askeri Komisyonu’nun genişletilmiş toplantısında yaptığı bir konuşmasında şöyle demektedir: İyilik arayıp kötülük bulmak, mevcut politikamızın nihai sonucudur. Kötülük arayıp iyilik bulmak yani ne zaman ki, Japonya’yı tamamen yok edecek, Amerika’yı sakat bırakacak gücümüz olduğu zaman ancak barışı kazanabiliriz. Aksi takdirde Tayvan sorunu 10 yıl bile beklemez ve 10 yıl içinde kesin bir savaş olacaktır …”[3]

Çin Halk Cumhuriyetinin 8.ve 9. Dönem Savunma bakanı General Chı Haotian (迟浩田)

Çin Halk Cumhuriyetinin 8.ve 9. Dönem Savunma bakanı General Chı Haotian (迟浩田)

Buradan şunu anlamak zor olmasa gerek:
Çin’in hedefi Türkistan’ı tamamıyla yutmak ve dünyaya hakim olmaktır.
Hedefine doğru bilinçli, planlı bir şekilde yoluna devam edebilmek için
önünde bazı engeller vardır, ABD ve AB ülkeleri bunların başında gelir.
Özellikle 2018 yılından beri Çin’in “Kuşak Yol Projesi” ve “Enerji güvenliği” için Doğu Türkistan’da yürütmekte olduğu soykırım cinayeti ABD ve AB ülkeleri tarafından ifşa edilmiş, kınanmıştır.
Bu vesile ile Doğu Türkistan ve Uygur konusu dünya gündemine oturmuştur.
Çin insanlığın ortak nefretinin odak noktası haline gelmiştir.

Ve birçok ülke Çin’e tavır almaya başlamışken kendilerini virüs salgının içinde buluvermiştir.
Ne tesadüf ki salgının en ağır hasar verdiği ülkelerin başında ABD ve AB ülkeleri gelmektedir.

The Epoch Times (大纪元)01 Şubat 2020 tarihli yer alan bir köşe yazısında “Great Game India/伟大游戏印度” yer alan bazı kayıtlara yer vermektedir:
20 yıl önce, Çin Komünist Partisi Savunma Bakanı Chi Haotian, üst düzey Komünist Parti yetkililerine gizli bir konuşma yapmış ve özetle şunları söylemiştir:
“ÇKP’nin hayatta kalmasını ve güçlenmesini sağlamak için uzun vadede anlaşılması gereken üç kilit konu vardır: Birincisi yaşam alanı meselesi, Çünkü Çin’de ciddi nüfus artışı var ve çevre kötüleşiyor. Bu nedenle ortaya çıkan ikinci konu ise: Komünist Partinin Çin halkını “dışarı çıkmak” için eğitmesi gerekmektedir. Bu da “ikinci Çin” in “sömürgeleştirme” yoluyla kurulabileceği yeni toprakların fethedilmesi anlamına geliyor. Bunların sonucunda üçüncü önemli bir sorun daha var: “Amerikan sorunu”.
Chi Haotian’ın bu konudaki açıklaması şu şekildedir: “ABD yeni bir yaşam alanı kazanmamıza izin verecek mi? Birincisi, ABD bizi sıkı tuttuğu sürece, Tayvan, Vietnam, Hindistan ve hatta Japonya için anlamlı bir şey yapmamız zor olacak, Ne kadar yaşam alanı elde edebiliriz? Çok önemsiz! Sadece Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya gibi geniş topraklara sahip ülkeler büyük ölçekli kolonizasyon ihtiyaçlarımızı karşılayabilir.”
Sonunda dedi ki: “Biz ABD ile nükleer silahlarla kendimizi de birlikte öldürecek kadar aptal değiliz.” “Sadece birçok insanı öldürebilecek yıkıcı olmayan silahlar kullanarak, Birleşik Devletleri kendimize bırakabiliriz.” Cevap biyolojik silahlarda yatıyor.
Ayrıca şöyle dedi: “Tabii ki boşta değildik. Son birkaç yıldır bu silahlara hakim olma fırsatını yakaladık.”[4] Ve bu konuşmalar yapıldığı sırada Wuhan’daki askeri üste biyolojik araştırma laboratuvarı çoktan kurulmuştur.

Genelde uluslararası sinsi oyunlar ve komploların altında İngiliz parmağını aramak, CİA in kurduğu oyun olduğunu düşünmek adettir.
Ancak günümüzde “Eski köye yeni adet gelmiş.”tir. Veya biz yeni anlamışızdır:
Artık her taşın altından sadece M16 veya CIA değil Çin çıkmaktadır. Hatta çoğu zaman Çin devletinin bizzat kendisi çıkmaktadır.
Buradan anlaşıldığı gibi, Çin her şartta hedefini şaşmadan ilerlemekte ve hedefine giderken gerekirse yeni şartlar yaratmaktadır. Her zaman her koşulda uygulamaya koyacağı bir planı vardır. Çünkü “Çin Rüyası” nın nihayi hedefi Türkistan’ı yutmak, Dünyayı kendi Kolonisine çevirmektir.
Onun için Çin önce Çin Virüsünü dünyanın başına musallat etmiş, bütün dünya kendi can kaygısına düşmüşken dünyanın başına “Sarı Bela” olmak için hızlı adımla koşmaya devam etmektedir.

[1] https://user.guancha.cn/main/content?id=287574

[2] Liu yazhou (刘亚洲) “Batı Bölge Teorisi西部论 “Yönetici Dergisi, resmi web sayfası,  05 Ağustos 2010, 领导者杂志官方网站 2010年八月五日  原文首刊

于凤凰周刊). http://www.sinoturknews.org/bati-bolge-teorisi-cinin-buyuk-turkistan-politikasi/

[3]迟浩田将军发表惊人讲话, https://www.wenkuxiazai.com/doc/c1dc134efe4733687e21aac0.html
[4]【名家专栏】中共计划摧毁美国反伤了自己? https://www.epochtimes.com/gb/20/2/1/n11836773.htm

Yorum yaz