Cesarete bak! Türkiye Hızlı Tren Yapımı İçin Kredi İstiyor, Üstelik Çin’den 1.5 Milyarlık Özel Tercihli Ücret İstiyor, Kabul Edilebilir mi?

Cesarete bak!, Türkiye Hızlı tren yapımı için kredi istiyor, üstelik Çin’den 1.5 Milyarlık özel tercihli ücret istiyor. Kabul edelim mi? Günümüzde ülkemizin her alandaki gücü her geçen gün artıyor. Çin’in Hızlı tren teknolojisi Dünyada ilk sıraya yerleşmiştir. 10 küsur yıllık kısa bir süre içerisinde, Ülkemiz hızlı tren sahasına yeni adım atma devrinden, dünya hızlı tren gelişmesinde büyük sıçrama devrine girmiştir. Çin kendisi hızlı tren yaptığından beri sırasıyla Afrika, Endonezya, Rusya gibi ülkelerin hızlı tren yapımına yardım etmiştir. Ancak burada bir ülke  var, o da Çin’e hızlı tren siparişi yüklüyor.

Çin Hızlı Tren

Çin ise kabul edip etmemekte kararsızdır, Bu ülke ise TÜRKİYE’ dir. Türkiye’den söz açılmışken, Türkiye’nin geçmişte Amerika, İngiltere, Almanya gibi 3 ülkeye hızlı tren yapımı konusunda yardım talebi olduğunu belirtmek gerekir. Ancak milyarlar tutarındaki 3 büyük      sipariş ret ediliyor, hatta Çin de isteksiz duruyor, bu nasıl bir iştir? Küçümsenmek insanı baya kızdıracak iştir. Çünkü Türkiye Ülkemize Hızlı tren yapımı siparişi verirken, ayrıca bize iki     talepte bulundu. Türkiye Çin’in kendilerine 8 milyarlık karma kredi ve 1.5 milyarlık özel tercihli ücret vermesini istiyor. Söyler misiniz, Çin bunu kabul edebilir mi?

Üstelik ülkemizin Hızlı Tren yapım fiyatı son derece ucuzdur, eğer onların bu talepleri kabul edilirse ,ülkemiz tamamen zarar edebilir. Türkiye ülkemizden kendilerine hızlı tren     yapmasını isterken hiç te samimi değil, açıkça Çin’e şantaj yaparak büyük para kazanmak istiyor. Türkiye denen bu ülkenin Çin’e  açıkça kabadayılık yapması ilk defa değildir. 1999 yılında ülkemizin Liao ning Bandıralı gemisi Ukrayna’dan Çin’e dönüş yolunda Türkiye’nin   kontrolündeki Bosforus boğazından geçerken, Türkiye diğer ülke gemilerinin normal geçişi gibi zorlama sebepler ile engel çıkartarak, ülkemizin Liao Ning bandıralı gemimizi Karadeniz’e okmuşlardı.

Çin Hızlı Tren

Ayrıca ülkemize şantaj yaparak , Çin’in Türkiye’ye seyahati açmasını istemişti. Çin’den her yıl 2 milyon kişinin Türkiye’yi seyahat etmesini, böylece Türkiye’ye 2 milyar dolarlık döviz kazandırmasını istemişti. Üstelik Çin’den Bir milyar dolarlık Risk marjı talep etmişti.

Çin Hızlı Tren

Bu tür Çin’e utanç veren ve öfkelendirecek hareketleri Türkiye’yi Çin halkının kalbindeki kara listeye sokmuştur. Sizce bu ülke için Hızlı tren yapmamıza hala gerek var mı?

Açıklama: Bu yazı netease penceresinden “ wangyıhao” adlı yazar tarafından yayılmıştır. Sadece yazarın görüşleridir. Netease sadece haber yayınlama sitesidir.

 

Kaynak: http://3g.163.com/dy/article/DN9RD6PB0515SD8E.html

Yorum yaz