ÇKP’nin Sincan(Doğu Türkistan)’daki Uygurlara yaptığı zulmün kanıtları sızdı: 4.5 milyona kadar kişi izlenmektedir

ÇKP sürekli olarak Sincan’daki Uygurlara karşı uyguladığı zulüm politikasını reddediyordu. Son zamanlarda bir netizen bir fotoğrafı kanıt halinde ortaya koyarak, ÇKP’nin Sincan’da 4,5 milyon kadar yüksek sayıdaki kişiyi izlediğini ve bu sayının uluslararası toplumun tahminlerinden çok yüksek olduğunu açıkça ifade etti.
Pekin vakti: 2019-06-27 04:10

[Yeni Tanglılar, Pekin vakti, 27 Haziran 2019] ÇKP sürekli olarak Sincan’daki Uygurlara karşı zulüm politikası uyguladığını reddediyordu. Son zamanlarda bir netizen bir fotoğrafı kanıt halinde ortaya koyarak, ÇKP’nin Sincan’da 4,5 milyon kadar yüksek sayıdaki kişiyi izlediğini ve bu sayının uluslararası toplumun tahminlerinden çok yüksek olduğunu açıkça ifade etti.
“Şi Si Ci Kong” adlı netizen, 23 Haziran’da bilgisayar ekranından çekilmiş bir tane fotoğrafı Twitter’da gösterdi, resim biraz belirsiz olmasına rağmen, izlenen personelin türünü ve miktarını ile alakalı bilgileri hala görebiliyordu.
Fotoğraftaki verilere göre, sistemde toplam izlenen kişi sayısı 4.75 milyon 5688 dir. Fotoğrafın en altındaki etnik sınıflandırma verilerine göre izlenen Uygur sayısı 4.455.9687, Han sayısı ise 339 kadardı.
Ayrıca fotoğrafta ,yetkililer tarafından izlenen Doğu Türkistan İslam Hareketi personelleri, yasadışı dini öğretim görevlileri ( imam) ve Türkiye, Afganistan, Suudi Arabistan ve Pakistan gibi çevredeki anahtar ülkelere ilişkin izlenen kişi sayısı ayrıntılı olarak gösterildi.
Bu fotoğraf aynı zamanda “bütünleşmiş platform”un son derecede gizli bilgilerini ortaya koydu ve üzerinde “bir bilgisayar birden fazla kişi için kullanılmaz” uyarı yansıyordu. İzleme ve sınıflandırma verileri, anahtar kontrol personeli, özel işler , hat genişletme personeli, cep telefonu sinyali, anlık mesajlaşma ve diğer verileri içeriyordu. Bunlar arasında, cep telefonu sinyalleri, cep telefonun SMS’inde daha önce yansıyan “terör konusundaki SMS anahtar kelimeler” ile alakalı hassas kişilerin sayısını gösteriyordu. Bilgisayarın sağ köşesindeki takvim 16 Mart 2017’yi gösteriyordu.
Bazı netizler, verilerin ÇKP üst düzey birimlerinin Sincan’daki izleme eylemi olduğunu ve görüntülenen izleme içeriklerine göre, tüm verilerin Sincan’daki etnik azınlıklara karşı olduğunu ortaya koydu. Bazı netizenler, “içindeki VPN izleme listesinin neredeyse duvardaki tüm serbest VPN’leri kapsadığını” belirtti. ÇKP’nin geniş, hassas ve “ince kapsamlı” izleme sistemi gerçekten ürkütücü!
Bazı netizler ayrıca şunları söyledi: “çok korkutucu!” “korku ve soğuk bir terleme verici”, “Bu! Buzdağının sadece görünen kısmı!Sincan’da evinizin elektrik tüketimi bile çoktan izleniyor! Anormal elektrik kullandığınız öğrenildiği zaman hemen gelip sizi sorgulayacaklar!” Ve onların hepsi büyük verili izleme platformu. ”
“Bugün, dünyadaki izlenen insanların en büyük kapsamı Kuzey Kore ve ÇKP’de bulunuyor. İlki hala insanları istihdam ediyor (örgütler). İkincisi ise, insanlar (örgütler), AI ve ağ gözetimi kullanarak en üst seviyeye ulaştı.”
Bir başka netizen hicivle şöyle dedi: “Hala oldukça fazla seçenek var. Daha az çaba sarf etmiyor, teknoloji bu bölgede kullanılıyor …”
Aslında, Çin Komünist Partisi’nin zorlu figürü Çen Çuan Guo’nun 2016 yazda Sincan’da Parti sekreteri görevine oturmasından bu yana, Sincan’ın güvenlik uygulamaları sürekli artıyor. Sincan dünyanın en büyük “yapay hapishane”si olarak tanımlanıyor, araba kullanımında gerçek isim sistemi, kargo alım ve gönderiminde gerçek isim sistemi, alışveriş merkezleri, kurumlar, siteler … hemen hemen giriş ve çıkış kapılarında yüz tanıma kartısının kullanılması gerekiyor.
ÇKP’nin Sincan’daki Uygurlara karşı geniş çaplı izleme, gözetim ve zorla beyin yıkama uygulaması, uluslararası toplumun geniş kapsamlı dikkatini çekti.
Bu yil 13 Mart’ta yayınlanan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın raporu, Çin hükümetinin, geçen yıl Sincan’da Uygurlar gibi etnik azınlıkların tutuklanmasını önemli ölçüde güçlendirdiğini söyledi. 800.000’den 2 milyona kadar Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslümanlar tutuklandı, “yeniden eğitim kamplarında” gözaltına alındı ve dini ve etnik kimliklerini değiştirmek zorunda kaldılar.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 13 Marttaki basın toplantısında ÇKP’nin insan hakları zulmünün “artık sınıra ulaştığını” söyledi. ABD’nin din özgürlük elçisi Sam Brownback, 12 Martta, ÇKP yetkililerinin din özgürlüğe karşı zulmünü değiştirmemesi durumunda ABD’nin yaptırım ve başka cezai önlemler alabileceği konusunda uyardı.

(Muhabir Su Cing Kapsamlı rapor / sorumlu editör: Ming Şuan)

Kaynak: 中共迫害新疆维族人证据流出 高达450万人被监控 | 中共打压维族人 | 再教育营 集中营 | 新唐人中文电视台在线

https://www.ntdtv.com/gb/2019/06/26/a102609935.html

Yorum yaz