Çin’deki Müslümanlar Tutuklu Kaldıkları Korkunç Toplama Kamplarında ‘Tecavüz, Kürtaj, Kısırlaştırma Ve Cinsel Organlarına Zorla Acı Pul Biber Sürme” Gibi Işkencelere Maruz Bırakıldı.

Çin’deki Müslümanlar tutuklu kaldıkları korkunç toplama kamplarında ‘tecavüz, kürtaj, kısırlaştırma ve cinsel organlarına zorla acı pul biber sürme” gibi işkencelere maruz bırakıldı.

Editörün notu:
İngiliz yayın organı “The Sun”ın “ web sitesinde “The Sun News Website of The Year” olarak yer alan bu haberde Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarından bir şekilde kurtulmayı başaran kadınlardan alınan birnci ağızdan bilgiler yer almaktadır.

Çin’in toplama kampında tutuklu kalan Müslüman kadın, orada Müslüman kadınlara tecavüz edildiğini, kürtaj yaptırmaya zorlandıklarını, sterilizasyona uğradıklarını ve kendi cinsel organlarına zorla acı pul biber sürdüklerini söyedi.

Gulzira Mogdyn, korkunç bir kürtaj geçirdiğini iddia etti.

Gulzira Mogdyn, korkunç bir kürtaj geçirdiğini iddia etti.

Gulzira Mogdyn, korkunç bir kürtaj geçirdiğini iddia etti.

Çinli yetkililer tarafından yaptırılan toplama kamplarından biri.

Çinli yetkililer tarafından yaptırılan toplama kamplarından biri.

Çinli yetkililer tarafından yaptırılan toplama kamplarından biri.

Birleşmiş Milletler uzmanları ve eylemcileri en az bir milyon etnik Uygur ve diğer Müslüman azınlık grup üyelerinin toplama kamplarında tutulduklarını, çoğunun gözü bağlanmış ve zincirlenmiş olduklarını söyledi.

Pekin bu kampların yeni iş becerileri öğreterek dini aşırılıkçılık ve terörizmi ortadan kaldırmayı amaçlayan mesleki eğitim merkezleri olduğunu iddia ediyor.

38 yaşındaki Gulzira Mogdyn, Kazakistan ziyaretinden sonra telefonunda Çin’de yasaklanan WhatsApp uygulamasının bulunmasıyla gözaltına alındı.

Yetkililer etnik Kazak olan Gülzira’nın 10 haftalık hamile olduğunu öğrenince, onun bu dördüncü çocuğunun doğmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Gülzira Washington Post’a, doktorların anestetik ilaç kullanmadan onun “embroyosunu kesip çıkardığını” ve bunun acısını hala çektiğini anlattı. “Bu trajedide iki insan kaybedildi; bebeğim ve ben” dedi.

Şimdi Kazak vatandaşlığına geçen Gülzira, tazminat için Pekin’e baskı yapıyor.

Çin’de yakın akrabaları bulunan başka bir Kazak kadını temsil eden bir avukat, müvekkilinin 2016 ve 2017 yıllarında Sincan’da yaşarken iki kere zorla kürtaj yaptırıldığını söyledi.

Birkaç eski tutuklu kadın daha genç ve bekar kadınların gecede hücrelerden alınıp tecavüz edildiklerini ve çoğunun ortadan kayboldukları şüphesini dile getirdi.

30 yaşındaki Uygur İlahiyat öğrencisi Ruqiye Perhat, kendinin Çinli gözetmenler tarafından defalarca tecavüz edildiğini ve iki kere hamile kaldığını söylüyor.

Dört yılını çeşitli hapishanelerde geçiren Ruqiya Perhat, “35 yaşın altındaki herhangi bir kadın veya erkek tecavüze ve cinsel istismara uğradı” dedi.

Kamplarda 18 ay geçiren 40 yaşındaki Kazak kadını Gulzira Auelkhan şunları söyledi: “İçeri girip istediklerinin kafasına torba geçirirlerdi.”

Kadın gözetmenlerin onun genetik bölgesindeki tüylerini sakızla çektiğini ve tutuklular duş alırken videolarının çekildiğini anlattı.

Kadınların bazıları, gözaltında tutulanların, cinsel organlarına küçük cam kavanozlarda suyla karıştırılmış acı pul biber suyunu sürmeye zorlandıklarını iddia ediyor.

Bir kadın “Ateş gibi yanıyordu” diye hatırasını anlattı.

Telefonunda WhatsApp bulunduğu için gözaltına alınan başka bir kadın, 32 yaşındaki Rakhima Senbay, rahmine kamp doktoru tarafından zorla gebeliği önleyici bir cihazın yerleştirildiğini söyledi.

“İstemediğimi söyledim ama kampa giden tüm kadınlar için bunun bir zorunluluk olduğunu söyledi” dedi.

Çin hükümeti, eğitim ve öğretim yoluyla terörle mücadele planının bir parçası olarak gözaltına alınanların haklarının savunulduğunu ısrar ediyor.

Şok edici dron görüntüleri, Xinjiang'daki bir topluma kampında erkeklerin gözlerinin bağlı ve zincirlenmiş olduklarını gösterdi.

Şok edici dron görüntüleri, Xinjiang’daki bir topluma kampında erkeklerin gözlerinin bağlı ve zincirlenmiş olduklarını gösterdi.

Şok edici dron görüntüleri, Xinjiang’daki bir topluma kampında erkeklerin gözlerinin bağlı ve zincirlenmiş olduklarını gösterdi.

Xinjiang’da Çin’in lideri Xi Jinping’in görüntülerini gösteren ekran önünden geçen bir adam

Drone görüntülerine göre, Çinli polis memurları yüzlerce gözü kapalı ve zincirlenmiş tutsakları Çin’in Sincan bölgesindeki ‘yeniden eğitim kamplarına’ götürüyor.
Video Adresi:

Haber Kaynağı: The Sun News Website of The Year
https://www.thesun.co.uk/news/10089652/chinese-muslims-rape-abortions-sterilisations-camps/

Yorum yaz