BİZ NEYİN COŞKUSUNU YAŞIYORUZ? BİZ NEYİ KUTLUYORUZ?

sinoturknews
《Dervişin fikri》köşe yazısı:

BİZ NEYİN COŞKUSUNU YAŞIYORUZ ?
BİZ NEYİ KUTLUYORUZ?

Çin’den Avrupaya giden Tren 06.11. 2019 tarihinde Ankara’da törenle karşılandı, coşkuyla uğurlandı.

Çin’den Avrupaya giden Tren 06.11. 2019 tarihinde Ankara’da törenle karşılandı, coşkuyla uğurlandı.
07.11.tarihinde İstanbul Marmaraydan geçip Avrupaya gitti.

Sahi biz neyin coşkusunu yaşıyoruz? neyi kutluyoruz?Bu sorunun cevabını bulmak için konuyu aşağıdaki boyutlardan değerlendirmek lazım:

 1. Maddi boyutu:
  1. Bu tren Çin’den Avrupa’ya giden Konteyner taşımacılığı süresini bir aydan 12 güne indiriyor. Yani Avrupalı ithalatçının istediği ürünü 12 günde kapı teslimi yapıyor.
   Bu demek oluyor ki, Avrupa Ülkeleri bugüne kadar sırf taşıma sürecini düşünerek, Çin’den mal getirme süresini uzun bulduğu için Türkiye’den satın aldığı ürünleri bundan sonra direk Çin’den satın alacaklardır.
   Böylece Türkiye’nin Avrupa’ya ihracatı ağır darbe alacaktır.
   Bu sadece Tren Türkiye’den transit geçerken olacaklar.
  2. Bu tren Türkiye’ye yük indirmeye başladığı zaman, Türk üreticilerin üretim maliyetlerini ciddi şekilde tehdit edeceği için üreticiler daha fazla direnemeyecek ve yerli üretim tamamıyla bitecektir. Böylece Çin’e tam bağımlı hale gelecektir.
 2. Siyasi boyutu:
  Trenin kafasında” Bir kuşak bir yol” treni yazmaktadır.
  Bu proje ise Çin’in Türkistan’ı, Orta Doğu’yu, Balkanları önce ticari bağlarla bir birine bağlamak, sonra inşa ettiği ekonomik ve politik sistemle Avrasya’ya hakim olarak dünyaya hükmetme projesi olup “Çin Rüyası”nın kamufulajıdır.
 3. Manevi Boyutu.
  Çin devleti “Çin Rüyası” nın kazasız, belasız gerçekleşmesi yolunda büyük engel olarak gördüğü Doğu Türkistan’ı Türk’ün olmadığı, Ezan’ın susturulduğu, Türk- İslam medeniyetine ait izlerin silindiği katıksız bir Çin toprağına dönüştürnek için Türk soykırımı gerçekleştirmektedir.
  Doğu Türkistan Türkleri ise 1949 da Çin komünist Partisinin “İnsanlığa mutluluk getirme” vaatlarına kanmanın bedelini Toprağını kaptırarak ödemiş,
  Urumçiye gelen ilk treni coşkuyla karşılamanın bedelini ise Çinli nüfus akınına uğrayarak ödemiştir.
  Sonuçta bugün bağımsızlıklarını kaybetmekle kalmamış , tam anlamıyla ölüm kalım girdabında debelenmektedir.

Şimdi tekrar soruyorum: Siz neyin coşkusunu yaşıyorsunuz?
Siz neyi kutluyorsunuz?

F.K.T

https://www.ahaber.com.tr/video/gundem-videolari/modern-ipek-yolu-icin-tarihi-gun-cinden-gelen-tren-ankaradan-avrupaya-ugurlandi

 

Yorum yaz