Amerika Birleşik Devletleri, Pekin makamlarını Uygurlara uyguladığı “Eğitim Kampları” baskısından dolayı eleştirdi

Çin, Doğu Türkistan Altay şehrinden bir fotoğraf.路透社/REUTERS/Jason Lee

Çin, Doğu Türkistan Altay şehrinden bir fotoğraf.路透社/REUTERS/Jason Lee

 

Yazan: Jason LEE./REUTERS

Yayın tarihi:02.08.2018. Yayın vakti: 18.09.

Ajansımızın Pekin özel muhabiri tarafından hazırlanan bir rapora göre, Çin batı sınırındakı Sincan (Doğu Türkistan)’da aşırı baskıcı yöntemle ile teröre karşı savaş yürütüyor. Yasal işlemlerden geçirilmeksizin milyonlarca Uygur “Yeniden Eğitim Kampı”na yerleştirildi. Radyo Free Asia (RFA), bazı bilim adamları ve STK’lar Eylül 2017’den bu yana yürütülmekte olan büyük çapta tutuklamaları kınadı. Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk defa sessizliğini bozdu ve Çin’i resmen suçladı.

Pekin özel muhabiri Heck, ABD’nin “yeniden eğitim kampı”na gönderilen Uygurlar konusundaki sessizliğini ilk kez bozduğunu bildirdi. Din özgürlüğü konulu bir konferansta ABD Başkan Yardımcısı Michael Burns kesin bir tavırla şunları söyledi:
“Pekin makamları yüzbinlerce hatta milyonlarca Müslüman Uygur’u “Yeniden eğitim kampları”na kapattılar. Onlara gün boyunca politik düşünceler aşılamaktadırlar, amaçları Uygurları kendi inançlarını ve kendi kültürlerini bıraktırmaktır.”  

Konferansa katılan delegeler Çin’e şu çağrıda bulundu: “Bu rastgele gözaltına alınan Uygurları derhal serbest bırakın”.  ABD Cumhuriyet Senatörü Rubio da Uygurların maruz kaldığı zulmü kınayarak şöyle dedi.  “Bu, dünyanın en vahşi ve en şiddetli zulümlerinden bir tanesidir”

Kaynak: http://cn.rfi.fr/中国/20180802-美国抨击北京当局对维吾尔人高压再教育

Yorum yaz